Międzynarodowy klimat

Kultura grillowania w Grecji jest dosyć podobna do tej w Polsce. Grecka kultura grillowania została zapoczątkowana od wielkiego greckiego kryzysu ekonomicznego, po którym Grecy musieli znaleźć i zmienić kulturę spędzania czasu. Padło na grillowanie, które jest proste i  tanie, zaczęli go spędzać  w restauracjach grillowych/barach. W Polsce jest podobna geneza tego lecz inny sposób wykonania. W Polsce również jest to pomysł na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi lecz dzieje się to raczej w ogródkach przydomowych. Pomimo, że Polskę i Grecję dzieli wiele kilometrów to łączy ich ta sama kuchnia.

Mięsny świat grilla

Do Polski rozrywka w formie grillowania przybyła z zachodu w latach 90. Zwyczaj ten zaczął być szczególnie popularny ze względu na to, że wiąże się on nie tylko z przyrządzaniem smacznych potraw, lecz również ze wspólną zabawą w przyjaznym gronie na łonie natury. A jak ma się to w Grecji?  Podczas grilla najczęściej na stole leżą różnych rodzajów mięsa. Popularne są: wieprzowina, wołowina, drób, ryby oraz burgery. Mięso takie jak wieprzowina czy wołowina jest marynowane w marynacie przed włożeniem na grilla. Ryba a w szczególności łosoś wymaga marynaty, ponieważ jest to tłusta ryba. Dobrą marynatą jest mieszanka oliwy z oliwek i cytryny lub pomarańczy, którą czasem miesza się z miodem, a czasem z musztardą. Marynata jest mieszanką, w której marynujemy nasze mięso aby nadać mu dodatkowego smaku oraz zmiękczyć. Mieszanka zazwyczaj zawiera olej, trochę kwaśnego składnika, przyprawy i aromaty. Mięso w marynacie przechowywane jest w lodówce tak długo, ile wymaga przepis.

Przykładowe przepisy na dania vege:

Skrzydełka z grilla w marynacie bbq
Składniki na pikantne  1 kg skrzydełek 1 litr bulionu marynata: 4 łyżki sosu Barbecue z wędzoną papryką Mosso 4 łyżki Ketchupu pikantnego Premium Mosso 2 łyżki miodu 3 ząbki czosnku 1 płaska łyżeczka soli świeżo zmielony czarny pieprz do podania: listki kolendry lub natki pietruszki
Przygotowanie
1.Odetnij końcówki ze skrzydełek. W dużym garnku zagotuj bulion. Włóż skrzydełka, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 10 minut.
2.Skrzydełka przełóż na durszlak i ostaw do całkowitego wystygnięcia. Obrane ząbki czosnku przeciśnij przez praskę. Wszystkie składniki marynaty wymieszaj ze sobą.
3.Skrzydełka przełóż do miski, dodaj marynatę i dokładnie wymieszaj, by się nią pokryły ze wszystkich stron.
4.Przykryj i wstaw do lodówki na kilka godzin (lub na całą noc). Na godzinę przed grillowaniem wyjmij skrzydełka z lodówki, by nabrały pokojowej temperatury.
5.Zamarynowane skrzydełka piecz na średnio rozgrzanym grillu po około 7 minut z każdej strony co jakiś czas je przewracając.
6.Podawaj udekorowane listkami świeżej kolendry lub natki pietruszki. Najlepiej smakują z pieczonymi ziemniakami harmonijkowymi lub z białym pieczywem.
na zdjęciu znajdują się żeberka
na zdjęciu znajdują się żeberka

Świat vege

Grillowanie vege w Polsce to głównie warzywa i owoce w marynacie, jest podobny do grilla greckiego. Wegetariański grill to doskonała odskocznia dla tłustych mięsnych potraw i z całą pewnością nawet najbardziej zdeklarowanym zwolennikom mięsa wyjdzie on tylko na zdrowie. Do wyboru mamy warzywa takie jak bakłażany, ziemniaki i bataty, kalafior, boczniaki, pieczarki i inne grzyby oraz owoce, jak chociażby brzoskwinie, ananas, czy awokado. Ponadto grillować można tofu, ser halloumi, pleśniowe camemberty i wiele innych smacznych serów. Aby zapewnić utratę jak najmniejszej ilości składników odżywczych podczas grillowania, warzywa należy piec w niskiej temperaturze i tylko przez krótki czas. Przed położeniem na ruszcie dobrze posmarować je olejem, margaryną ziołową lub marynatą. Do grillowania należy używać olejów rafinowanych, takich jak olej słonecznikowy lub rzepakowy. Tolerują one wyższe temperatury (około 200 °C).+

Przykładowe przepisy na dania vege:

Szaszłyki ze szparagami i cytrynowym tofu

Składniki: pęczek zielonych szparagów 300 g tofu 2 łyżki soku z cytryny 1 łyżka oleju sól i czarny pieprz

1 Tofu pokroić w grubą kostkę i włożyć do naczynia.
2 W szklance dokładnie wymieszać sok z cytryny, olej oraz po szczypcie soli i pieprzu. Tofu zalać cytrynową marynatą i odstawić na co najmniej 2 godziny do lodówki.
3 Szparagom odciąć zdrewniałe końcówki, a resztę pokroić na niewielkie kawałki. Nabijać na patyczki do szaszłyków na zmianę szparagi i tofu.
4 Gotowe szaszłyki grillować z każdej strony po około 5 minut. Szaszłyki podawać gorące, można polać ulubionym sosem.
na zdjęciu znajdują się szaszłyki na grillu
na zdjęciu znajdują się szaszłyki
szparagi grill
Oliwki

Historia grilla

Mało, kto wie, że prapoczątki są związane z… polowaniem na mamuty!  Sposób i styl zależały przede wszystkim od szerokości geograficznej. Rusztem stały się rozgrzane ogniem kamienie, albo kły mamuta, które były wbite po obu stronach paleniska. Takie grillowanie praktykowano na terenach Ukrainy. Im dalej na zachód, tym układy rozwiązania zaawansowane. Z kolei Polinezja słynęła z rożna zbudowanego z gałęzi świeżych drzew.

 

 

 

Współczesne grillowanie

Grillowanie we współczesnym rozumieniu, czyli z wykorzystaniem do tego celu specjalnego urządzenia, upowszechniło się po II wojnie światowej. Wtedy to amerykańska klasa średnia zaczęła masowo wyjeżdżać poza granice miasta, aby na świeżym powietrzu spędzać czas wolny od pracy. Na początku królowały grille płaskie i nieosłonięte od wiatru.

Wynalazcą tradycyjnego, półkolistego grilla jest George Stephen, spawacz w firmie Weber Brothers Metal Works, który niezadowolony z dostępnych urządzeń, wpadł na pomysł, aby ruszt umieścić w stalowej półkuli z przykrywką oraz przymocować do niego trzy stalowe nogi. Kształt ten bardzo szybko stał się popularny i do dziś przoduje w naszych ogródkach.

Grillowanie jest obecnie dość popularnym sposobem spędzania czasu w ładne, pogodne dni. Różnorodne przepisy i produkty sprawiają, że potrawy z grilla mogą spożywać osoby z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, wegetarianie i weganie.