W tym artykule dowiesz się na temat:
-najbardziej znanych i lubianych deserów,
-sposobów ich przygotowania.
Myślę, że większość z Was jest fanem słodkości. W wielu krajach jest różny zwyczaj podawania deserów. Dzisiaj skupimy się na porównaniu deserów polskich i greckich.
Desery w Polsce podawane są zazwyczaj po obiedzie do najbardziej znanych należą sernik, jabłecznik (coraz częściej zwany szarlotką), pączki, babki drożdżowe, makowiec, mazurki, faworki (chrust).
Szarlotka według przepisu babci Basi
Składniki:
0,5 kg mąki
1 kostka masła roślinnego
5 żółtek
3 łyżki cukru
aromat cytrynowy
śmietana 18% (mała)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Przesianą przez sitko mąke należy rozsypać na stolnicy, dodać proszek do pieczenia, masło roślinne. Wszystkie składniki trzeba posiekać nożem, następnie wyrobić ciasto rękami.
Oddzielić kawałek ciasta na kruszonkę i całość odłożyć do lodówki.
Składniki na obróbkę jabłek:
2 kg jabłek
0,25 kostki masła (50g)
2 łyżki miodu
2 łyżeczki cynamonu
1 cukier waniliowy
1 galaretka cytrynowa
2-3 łyżki mąki ziemniaczanej (w zależności od gęstości jabłek)
Przygotowanie:
Na dno garnka położyć masło i pokrojone jabłka. Następnie je ugotować, ostudzić. Do chłodnych jabłek dodać pozostałe składniki i wymieszać.
Na formę wyłożyć rozwałkowane ciasto, posmarować białkiem, dodać jabłka i na końcu posypać kruszonką, którą robimy z odłożonego ciasta. Opcjonalnie posypać cukrem pudrem.
Włożyć do piekarnika na termoobieg 185 stopni na 30-35 minut.
Sernik
Składniki:
1 kg zmielonego twarogu
250 g miękkiego masła
1 i 1/3 szklanki cukru pudru
6 jajek
1 opakowanie cukru wanilinowego
150 ml śmietanki 36%
4 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Miękkie masło ubić na puszysto, stopniowo dodawać po jednym żółtku na przemian z łyżką cukru pudru, cały czas dokładnie ubijając składniki.
Zmniejszyć obroty miksera do średnich, dodać zmielony ser i połączyć. Teraz dodawać po kolei: cukier wanilinowy, śmietankę oraz mąkę ziemniaczaną cały czas miksując składniki na jednolitą masę.
Na koniec wymieszać (delikatnie, ale dokładnie) z ubitymi na sztywno białkami.
Przygotować tortownicę o średnicy minimum 26 cm (mierzona od środka). Posmarować ją masłem i wysypać bułką tartą lub mielonymi migdałami lub dno wyłożyć papierem do pieczenia.
Masę serową wyłożyć do tortownicy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C. Piec przez 60 minut. Sernik studzić stopniowo wyjmując z piekarnika
(najpierw po trochu otwierając drzwiczki i lekko wysuwając sernik, w końcu wyjąć z piekarnika). Zrumieniony wierzch sernika można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.
Są to dwa najbardziej popularne ciasta polskie, jeśli ich nie znacie polecam zrobić z przepisu podanego powyżej.