Włoska Oliwa z Oilwek

Jak powstaje oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek powstaje w wyniku powolnego, mechanicznego rozdrabniania owoców wraz z nasionami.

Produkcja oliwy z oliwek rozpoczyna się od zbiorów, które odbywają się we Włoszech od października do lutego.

Jest oddzielany od wody, a następnie także od cząstek nasion i skórek. Można ten proces pominąć, ale w rezultacie otrzymamy rafinowaną oliwę z oliwek, nie nadającą się do smażenia.

Podczas zbiorów bardzo ważne jest, aby nie uszkodzić owoców, dlatego pod drzewami rozkłada się prześcieradła, na które oliwki spadają same lub przy pomocy ludzi przy pomocy specjalnych narzędzi.

Smakowe oliwy z oliwek

Istnieje wiele rodzajów olejów smakowych używanych do różnych potraw. Takie oleje powstają poprzez dodanie danego produktu podczas tłoczenia.

Oliwa chilli

Jest to oliwa z oliwek o bardzo intensywnym, pikantnym smaku, będąca idealnym dodatkiem do mięs, nadającym mu charakteru. Doskonale nadaje się do marynowania grillowanych mięs, polędwiczek, karkówek, a nawet piersi z kurczaka. Włosi często używają go jako dodatku do pizzy.

Oliwa Bazyliowa

To aromatyczna oliwa z oliwek wzbogacona smakiem świeżych liści bazylii, będących symbolem kuchni śródziemnomorskiej. Oliwa z oliwek jest doskonałym dodatkiem do warzyw, sałatek i sosów, w tym słynnego bolognese. Świetnie nadaje się również do smarowania tostów, tostów czy chrupiącej bagietki.

Oliwa Cytrynowa

Specyficzna oliwa z oliwek o kwaśnym smaku. Jest idealnym dodatkiem do ryb i makaronów. Dodaje świeżości potrawom. Świetnie komponuje się z daniami orientalnymi, m.in. Tajski kurczak. Można go również stosować do dipów, sałatek, sosów, pieczywa i pizzy.

I wiele innych smaków 🙂

Podstawowe rodzaje oliwy z oliwek

Oliwa Extra Virgin & Oliwa Virgin

Rafinowana oliwa z oliwek

Otrzymywany poprzez wyciskanie soku ze świeżych owoców, wyłącznie mechanicznie, nie poddawanych żadnym procesom chemicznym – czyli oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Obydwa oleje różnią się jedynie kwasowością

Extra Virgin – 0,8%, Virgin – 2%

Otrzymywany w procesie rafinacji oliwy z oliwek „Lampante”. Proces rafinacji (oczyszczania), który polega głównie na podgrzaniu do wysokich temperatur i dodaniu chemicznych rozpuszczalników, pozbawia olej barwy, smaku i zapachu, a także witamin i polifenoli – czyniąc go całkowicie neutralnym.

Oliwa z oliwek „Lampante”.

Oliwa z oliwek "SANSA"

jest to przezroczysta oliwa z oliwek o wolnej kwasowości przekraczającej 2%.

Jest to jadalna oliwa z oliwek, która przed spożyciem wymaga rafinacji.

Inaczej znany jako „POMACE”.

Otrzymuje się go z wytłoków oliwnych, czyli pozostałości miąższu i nasion pozostałych po tłoczeniu oliwy z oliwek Extra Virgin. Wytłoki z oliwek są ponownie tłoczone w celu wydobycia pozostałej oliwy.

Otrzymany w ten sposób olej poddawany jest procesowi rafinacji. Produkt końcowy tego procesu, oliwa z oliwek SANSA, jest oliwą najniższej kategorii, praktycznie pozbawioną jakichkolwiek właściwości prozdrowotnych.

Ciekawostki

  • Choć drzewa oliwne wyglądają niepozornie, mają wielką moc, bo rosną powoli, późno owocują, ale są długowieczne – potrafią rosnąć nawet do 2000 lat. 
  • We Włoszech produkowanych jest pięć rodzajów oliwy z oliwek: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, oliwa z pierwszego tłoczenia, oliwa lampante, rafinowana oliwa z oliwek i oliwa z oliwek sansa.
  • Oliwę można polewać, dzięki czemu sami możemy dodawać aromatyczne produkty, gdyż oliwa z oliwek jest dobrym nośnikiem smaku
  • Oliwa z oliwek zawiera dużo witamin A, E, D i K, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie żołądka, pomaga przy zaparciach i lepszym trawieniu.