Grecy obchodzą Wielkanoc na swój własny, wyjątkowy sposób. Święta zaczynają już w Sobotę Łazarza, która poprzedza Niedzielę Palmową. I to nie jedyna różnica! Zastanawialiście się może, jakie posiłki spożywają Grecy w Wielkanoc?
Nietypowym widokiem na ulicach Grecji są panowie, którzy sprzedają lub częstują kawałkami baraniny. Upieczony na rożnie baran to jedna z tradycyjnych potraw wielkanocnych.
Głównym daniem w Niedziele Wielkanocną jest duża porcja baraniny lub kozy z dodatkiem pieczonych w ziołach ziemniaków oraz ogromne ilości sałaty.
Wcześniej podawane są przystawki, takie jak: ośmiornice, choriatiki, najróżniejsze rodzaje oliwek i ser feta pokrojony w duże kawałki, polany oliwą. Do tego mnóstwo białego lub czerwonego wina własnej produkcji, które można kupić prawie w każdym warzywniaku za około 2 euro za butelkę.
Wielkanoc to chrześcijańskie święto, które jest mocno powiązane z tradycjami kulinarnymi. Czy wiesz, dlaczego jemy różne specyficzne potrawy właśnie w tym czasie? Przekonaj się, jakie jest ich znaczenie.
W Wielką Sobotę tradycyjnie koszyczek z pokarmem zabierany jest do kościoła, aby poświęcił go kapłan. Do koszyczka wkłada się: pisanki, kawałek kiełbasy, pieczywo, pieprz, sól, baranka, ozdoby. Jedzenie ze święconki powinno być przechowywane do niedzieli
i spożywane podczas śniadania wielkanocnego.
Według The Catholic Encyclopedia we wczesnym chrześcijaństwie jajka były jednym
z zakazanych artykułów spożywczych podczas Wielkiego Postu. Jajka faszerowane to kolejne wielkanocne danie często goszczące na polskich stołach
Żurek to zupa na zakwasie z mąki żytniej. Na Wielkanoc podaje się go zazwyczaj z gotowaną białą kiełbasą i połówkami ugotowanego jajka. Zamiast żurku niekiedy podaje się barszcz biały
Bułeczki na gorąco
Charakterystyczne bułeczki z krzyżem na środku są symbolem ukrzyżowania Chrystusa. Tradycyjnie spożywało się je w Wielki Piątek, ponieważ były zrobione z prostej mieszanki mąki i wody.
Szynka
W Polsce szynka jest znacznie bardziej popularna niż jagnięcina. Słoiki stały przez całą zimę i zwykle pierwsza szynka była gotowa do spożycia tuż przed Wielkanocą.
Makowiec
Makowiec to ciasto zarówno kojarzące się z Bożym Narodzeniem, jak i Wielkanocną. Jego głównym składnikiem jest oczywiście masa makowa, przekładana z ciastem w formie rulonu. Makowiec jest sypki, ale wilgotny; często pokryty lukrem i udekorowany skórką pomarańczową.
Babka wielkanocna
Babka wielkanocna to tradycyjnie główny „gwóźdź programu” wśród słodyczy wielkanocnych. Polana lukrem, posypana rodznkami i skórką cytrynową jest prawdziwym zakończeniem Wielkiego Postu.
Pomimo wielkiego przywiązania do tradycji i przestrzegania wymagań okresu postu i Wielkiej Nocy, niektóre sposoby na czas wielkanocny mogą nas zaskoczyć. Wielkanoc jest świętem z wielką i bogatą historią. Przez wieki zwyczaje zmieniały się i traciły swój pierwotny charakter. W wielu krajach Wielkanoc to po prostu czas wypoczynku i odetchnięci od codziennych spraw. Starajmy się jednak, choć na chwilę przypomnieć czego dotyczą i jaki mają wymiar duchowy.
All rights reserved
„Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie osobistymi stanowiskami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej lub podmiotu przyznającego wsparcie. Unia Europejska oraz podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.
“The project is financed by the European Union. The opinions and views expressed are solely the personal views of the authors and do not necessarily reflect the position of the European Union or the entity granting support. The European Union and the grantor are not responsible for them.”