Święta to piękny czas, spędzany razem z rodziną. Każdy kraj ma jakieś tradycje. Podobnie, święta obchodzone są w większości krajów naszego kręgu kulturowego. Choć naturalnie istnieją pewne różnice. Wynikają one zazwyczaj z faktu, w jaki sposób postrzegane są w danej społeczności przesłanki religijne. Poniżej przedstawimy jakie różnice górują w Grecji oraz
w Polsce.
Statek
choinka
Prezenty

Dodekaimero – okres świąteczny w Grecji

Renifer
Grecka kuchnia, to temat rzeka! Przekonał się o tym każdy, kto choć raz i choć przez kilka dni był w tym kraju. Kuchnia Grecji różni się
w zależności od regionu, ale również w zależności od daty, która jest w kalendarzu. Można zatem wnioskować, że podczas Bożego Narodzenia na typowym greckim stole barwnie prezentować się będą wspaniale smakujące potrawy. Tak w rzeczywistości jest, ale… Bożonarodzeniowa kuchnia Grecji bardzo zaskakuje!

Podczas Wigilii, na typową grecką kolację pasować będą ciężkie, konkretne dania przede wszytkim mięsne. Królują więc pieczone godzinami w piekarniku schaby, steki, mięsne rolady faszerowane warzywami, czy też serem. Grecka Wigilia będzie zatem prawdziwym rajem dla miłośników ciężkiej, mięsnej kuchni.

Mięso
Feta, ogórek
Jedno, dwa, czy też trzy propozycje mięsnych dań głównych,
w zależności od wielkości rodziny, ale na stole będzie również wiele mezedes, czyli przystawek. Również na Boże Narodzenie koniecznie musi pojawić się ser feta, który dostępny jest w każdym zwykłym sklepie Lidl. Zwykły kawałek fety, polany oliwą z oliwek, posypany oregano można dodatkowo zapiec z pomidorami.
Feta, Grecki krajobraz

Jak podczas każdego typowego obiadu, również na Święta na greckich stołach pojawią się domowe frytki, które w Grecji często smaży się w oliwie z oliwek, zapiekane w piekarniku z dużą ilością cytryny ziemniaki, czy też zwykły ryż.

Flaga Grecka

Melomakarona oraz kourabiedes! Tak nazywają się dwa rodzaje ciastek, które spośród wczystkich dań są najbardziej charakterystyczne dla greckiego Bożego Narodzenia. Melomakarona to wilgotne ciastka polane polewą miodową i posypane orzechami. Kourabiedes to dość proste, kruche ciastka maślane obtoczone w cukrze pudrze. Często do ich ciasta wkłada się orzechy migdałów. Na to żeby zjeść je na Święta, Grecy czekają okrągły rok!

Bomba, miska

Boże Narodzenie - okres świąteczny w Polsce

Barszcz Czerwony
Barszcz czerwony to klasyka wigilijnego stołu. W niektórych domach przygotowany jest na zakwasie. Najczęściej podawany
w towarzystwie uszek, pasztecików z kapustą i grzybami czy fasoli Jaś, która jest składnikiem barszczu serwowanego na Podhalu.

Zupa grzybowa jest obok barszczu najpopularniejszą zupą serwowaną na wigilijnym stole. Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez niej, ale też sporo gospodyń nie zna jej w ogóle. Tradycyjnie podaje się tę zupę z łazankami.

Żur
Bigos
Kapusta z grzybami także znajduje się na liście świątecznych potraw. Można ją wzbogacić
o żurawinę, suszone śliwki czy rodzynki. Kapusta z grochem to bardzo sycące i smaczne danie, które każdy przygotowuje na swój własny sposób, uzupełniając nawet o dodatkowe składniki takie jak: suszone grzyby, rodzynki czy ziemniaki.

Pierogi z suszonymi śliwkami to także popularny świąteczny przysmak. Pierogi w wersji na słodko goszczą w wielu domach podczas świąt. Pierogi z grzybami podawane jako samodzielne danie lub jako dodatek do barszczu.

Pierogi

Kompot z suszonych śliwek jest bardzo smacznym uzupełnieniem świątecznych posiłków. Wiem, że nie wszyscy za nim przepadają, ze względu na jego specyficzny smak i zapach. U mnie pozycja obowiązkowa

Kompot
sochaczew-alfa-16

Makówki to świąteczny deser, który gości w wielu śląskich domach. Podstawowym składnikiem tego deseru jest dobrej jakości mak, bułki pszenne lub chałka, mleko oraz bakalie.

Kutia czyli najbardziej bożonarodzeniowy deser zza wschodniej granicy. Główne składniki to pszenica i mak, a do tego ulubione bakalie. Moczka to śląska, słodka potrawa piernikowa
z dużą ilością bakalii.

 

Kutia
Podsumowując, święta bożonarodzeniowe w Polsce
i w Grecji obchodzone są zupełnie inaczej. Można zauważyć wiele różnic w potrawach i tradycjach. W Polsce święta te są obchodzone bardzo hucznie i uroczyście, natomiast Grecy obchodzą je w kameralnym gronie lub przy kolacji w restauracji.