Ciasto makaronowe składa się dosłownie tylko z dwóch produktów. Co roku we Włoszech produkuje się około 3,3 miliona ton makaronu. Jednak jak należy go dobrze przygotować?

Jak powstaję makaron?

Proces produkcyjny makaronu zmieniał się na przestrzeniach stuleci, jednak podstawowe składniki jego wyrobu, czyli woda oraz pszenica durum, pozostały niezmienne.  Tradycyjnie wytwarzany jest z semoliny, czyli mąki z pszenicy durum, oraz wody, ale istnieje wiele różnych rodzajów makaronu, każdy przeznaczony do określonych rodzajów potraw. Proces produkcji polega na połączeniu wody z mąką, kształtowania ciasta oraz jego suszeniu które musi trwać co najmniej 24h.

Historia makaronu

Słowo “makaron” (z włoskiego “pasta”) pochodzi z greckiego określenia oznaczającego “mąkę wymieszaną z wodą”. Trudno jednoznacznie przypisać komuś pierwszeństwo w tej technice, ponieważ różne starożytne ludy niezależnie doszły do tego sposobu użytkowania według własnych tradycji i nawyków kulinarnych.
Według greckich legend za wynalezienie makaronu odpowiedzialny był Hefajstos (bóg ognia, kowali i złotników) Na terenach Wielkiej Grecji mówiono o nim “lagana” dopiero później nazwano go makaronem. Jego przygotowanie pierwotnie polegało na wrzuceniu go do gorącego oleju.
ciasto na makaron (Copy)

Rodzaje makaronów

Kuchnia włoska słynie najbardziej z pysznych dań na bazie makaronu, na całym świecie wyróżniany wiele jego rodzajów które różnią się między sobą kształtem, grubością oraz zastosowaniem. Kształt i jego rodzaj decydują o tym, jaki sos będzie się najlepiej się z nim komponował, do czego Włosi przykładają ogromna uwagę.

Spaghetti

Smaczny, długi i cienki makaron, który stanowi podstawę wielu wykwintnych dań kuchni włoskiej. Najczęściej serwowany z aromatycznym i klasycznym sosem pomidorowym, znanym jako *spaghetti al pomodoro*. Inną popularną wersją jest *spaghetti alla carbonara*, gdzie delikatny makaron łączy się z sosem na bazie jajek, sera pecorino, chrupiącej pancetty i świeżo zmielonego pieprzu.

Penne

Kształtem przypomina skośnie ściętą rurkę, może być gładkie lub z rowkami. Ten apetyczny makaron z południowej części Włoch świetnie komponuje się z owocami morza takimi jak krewetki, małże czy kalmary i aromatycznym pesto. Często dodaje się go do pysznych zapiekanek i kolorowych sałatek.

Fusilli

Posiada kształt spirali wykonanej z płaskiego kawałka ciasta. Makaron charakteryzuje się doskonałą przyczepnością gęstych sosów przez co każdy kawałek makaronu jest nim oblepiony. Najczęściej ten smakowity makaron łączony jest z kremowymi sosami serowymi i sosami mięsnymi.
Messenger_creation_9791ed0e-6724-4dc2-84ce-deb6b93e0304 (Copy)

Farfalle

Powstaje z ciasta wycinanego w kwadraciki, następnie zaciskanego po środku kwadracika na kształt motyla , idealnie pasuje do dań z gęstym sosem, bogatą strukturą i do sałatek.

Messenger_creation_a58fa8b9-fe72-453c-8dea-1e0a2882870b (Copy)

Cannelloni

 Jest to makaron włoski formowany w kształt grubych rurek, podawany jest najczęściej z farszem z mięsa mielonego lub sera i z sosem beszamelowym bądź pomidorowym.

Messenger_creation_0d42a8c8-af71-40a5-98ab-3dfa01705c7e (Copy)

Tagliatelle

Nazywamy potocznie wstążkami, jest on cienko rozwałkowany, długi i szeroki. Bardzo dobrze łączy się z gęstymi sosami mięsnymi, serowymi i sosami na bazie śmietany.
Messenger_creation_e98c494b-a91c-458a-b290-d3cd96c37766 (Copy)

Gragnano, miejsce narodzin suszonego makaronu

To miasto położone w regionie Kampania we Włoszech, które może poszczycić się długą historią produkcji makaronów sięgającą średniowiecza.Makarony produkowane są we Włoszech od tysięcy lat.Do XVI wieku makaron był domowej roboty; w rzeczywistości był to najczęściej spożywany posiłek w domu na całym półwyspie. To właśnie w tych latach makaron stał się produktem przemysłowym Położenie miasta, pomiędzy pasmem górskim Monti Lattari a Zatoką Neapolitańską, zapewnia idealne warunki do produkcji wysokiej jakości makaronu, w tym wykorzystanie lokalnej wody źródlanej, idealną wilgotność i delikatną morską bryzę.