Kawa jest nieodłączna elementem dnia Włochów, a ich miłość do tego pobudzającego napoju spopularyzowała jego popularność na całym świecie.       Jednak od czego to się wszystko zaczęło?

Jak kawa zyskała swą popularność?

Historia kawy we Włoszech zaczyna się już w XVI wieku! Wszystko zaczęło się od tego, że handlarze z Wenecji zaczęli ją importować z portów w północnej części Afryki. Napój od razu zyskał ogromną popularność we Włoszech. Natomiast pod koniec XIX wieku zaczęły powstawać tam pierwsze kawiarnie, które służyły jako miejsce spotkań artystów, polityków, arystokratów i innych ważnych osobowości. Dodatkowo w XIX wieku Włochy zaczęły eksportować kawę do innych krajów europejskich.

Rodzaje ziaren kawy

Na świecie jest dostępne wiele rodzajów ziaren kawy. Napój z każdej z nich będzie smakował inaczej. Zastanówmy się jakie są najpopularniejsze oraz czym się od siebie różnią.

Arabica

Arabika jest popularniejszym rodzajem ziaren. Preferuje ją większość miłośników kawy. Ziarna arabici charakteryzują się łagodniejszym smakiem, niską zawartością kofeiny (od 1 do 1,5%) , bardzo bogatym aromatem oraz idealnie nadadza się do kaw parzonymi tradycyjnymi metodami (np. w imbryku), dodatkowo arabica charakteryzuje się większą kwasowością. Jej największe plantację znajdują się w Brazyli, Jamenie Indonezji czy Etiopii. Dodatkowo ziarna arabiki są podłużne oraz płaskie.Uprawa ziaren arabici jest dużo trudniejsza niż robusty ponieważ zawiera mniej kofeiny przez co łatwiej przyciąga szkodniki.

Robusta

Udział robusty światowym rynku kawy wynosi około 20-29%. Kawa z ziaren arabici charakteryzuje się ostrym smakiem z delikatna nutą goryczy. Ten gatunek kawy jest idealny do stworzenia kremowej pianki. Kawa charakteryzuje się wysoka zawartością kofeiny od 2% do 2,5%,  przez co jest bardzo odporna na szkodniki. Ziarna są okrągłe i zdecydowanie mniejsze od arabiki i są zazwyczaj koloru szarego lub jasnozielonego. Plantacje tych ziaren można znaleźć między innymi w Brazylii, Kamerunie, Indonezji, Indiach i Ugandzie.

Rodzaje kawy

Picie kawy jest nieodłącznym elementem sztuki i kultury włoskiej. Najpopularniejszym rodzajem kawy jest espresso, jednak warto znać także inne jej rodzaje.

coffee-8342636_1280

Espresso

Najpopularniejsza włoska kawa, której nazwa pochodzi od sposobu jej przygotowania. Gorąca woda jest przepuszczana przez zmieloną kawę pod dużym ciśnieniem. Espresso to napój kawowy o wyższej zawartości kofeiny od innych charakteryzujący się bardzo silnym smakiem i intensywnym aromatem. Porcja kawy wynosi od 25 do 30 ml płynu. Espresso pokryte jest na powierzchni gęsta pianką. Jest to napój który stanowi podstawę do wielu kaw mlecznych np. Cappuccino czy Macchiato.

Cappucino

Połączenie espresso z mlekiem i pianką ze spienionego mleka lub śmietanki. Tradycyjne włoskie cappuccino powinno być koloru orzechowego. Napój podawany jest w filiżance
o pojemności 150-250ml.
 
2 capuccino

Caffe latte

Napój mleczny powstający z połączenia 1/3 espresso i 2/3 mleka. Kawa podawana jest w wysokich szklankach lub filiżankach.

Mocha

Jest jedna z odmian kawy latte. Zasadnicza różnica polega na tym, że podczas przygotowania espresso uzupełnia się dodatkiem czekolady mlecznej lub gorzkiej w syropie, następnie dodaje się gorąco mleko i wykańcza bitą śmietaną.

Ristretto

Jej sposób przyrządzenia jest bardzo podobny do klasycznego espresso. Jest ona jednak dużo mocniejsza, ponieważ używa się dwukrotnie mniej ilości wody przez co pianka jest jaśniejsza, a sama kawa w kolorze ciemnej czekolady.
 

Obróbka ziaren kakaowca

Picie kawy jest nieodłącznym elementem sztuki i kultury włoskiej. Najpopularniejszym rodzajem kawy jest espresso, jednak warto znać także inne jej rodzaje.

Metoda sucha

Określana jako najstarszy a zarazem najtańszy sposób parzenia ziaren. Cale owoce są starannie rozkladane na ziemii i pozostawia się je do suszenia. Rolnicy muszą je regularnie obracać żeby były wysuszone ze wszystkich stron. Po okolo 20, 30 dniach suszenia z ziaren są usuwane skórki. Starannie wyselekcjonowane ziarna są wysyłane do palarnii.
 

Metoda mokra

Zebrane owoce trafiają do odpowiednich zbiorników z woda w których następuje micie oraz sortowanie ziaren-dojrzale opadają na dno, zepsute unosza się na powierzchni wody. Po umyciu ziaren skórkę oraz część miąższu usuwa się. Nastepnie ziarna trafiają do kadzi w której ulegają fermentacji przez okres od 12-36h.
 

Metoda honey

Polaczenie dwóch poprzednich metod. Owoce kakaowca umieszczane są w zbiornikach z wodą część skórki i miąższ są usuwane, następnie ziarna są suszone na słońcu. Po bardzo dokładnym wysuszeniu z ziaren usuwa się resztki miąższu pozostawiając je gotowe do dalszej obróbki.