Podsumowanie projektu mobilności ponadnarodowej uczniów. 

20 uczennic Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie zakończyło dwutygodniową mobilność ponadnarodową, podczas której realizowały one innowacyjny program edukacyjny na terenie Grecji. W jej trakcie we współpracy z uczniami z Grecji opracowany został międzynarodowy blog kulinarny, a młodzież miała również okazję dowiedzieć się wiele na temat kraju przyjmującego. Poniżej przedstawiamy podsumowanie tej unikalnej inicjatywy.  

W mobilności wzięło udział 20 uczennic z klas II i III naszej Skzołu, wyłonionych w drodze otwartej rekrutacji, którym towarzyszyły 3 przedstawicielki kadry nauczycielskiej naszej Szkoły, pełniące role opiekunek. Wyjazd trwał 2 tygodnie, obejmujące podróż autokarową w obie strony oraz samą mobilność, w tym zajęcia stacjonarne w formie wykładów i warsztatów, zajęcia terenowe, wycieczki i wizytacje. W związku z pandemią koronawirusa projektu nie udało zrealizować się w pierwotnie zakładanym terminie – grupa wyruszyła z Polski 15 października 2020 roku. Mobilność zakończona została 28 października 2020 r. 

Po przyjeździe grupa została zakwaterowana w 4* hotelu w Platamonas. Piękna pogoda i niezwykłe krajobrazy sprawiły, że od samego początku uczennicom towarzyszyła energia i zapał do pracy! Już pierwszego dnia przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym, podczas którego zaprezentowany został szczegółowy plan zajęć i aktywności na kolejne dni, a także zasady obowiązujące na terenie hotelu, w szkole przyjmującej oraz podczas zajęć terenowych. Podczas pierwszego weekendu zwiedziliśmy niezwykłe miejsce, jakim jest kompleks Meteora, poznając jego historię oraz znaczenie, jakie odgrywa w greckiej kulturze. Podczas zajęć wprowadzających uczennice poznały zadania, z jakim miały zmierzyć w ciągu najbliższych dni. Odwiedziliśmy także wyjątkowo urokliwe, zabytkowe miasteczko Stary Pantaleimon, położone na zboczach Masywu Olimpu. Weekend rozpoczynający mobilność był także doskonałą okazją do zebrania materiałów na potrzeby tworzonego bloga, a dzięki wsparciu i uprzejmości opiekunów, cała grupa poznała podstawy języka greckiego oraz greckiej kuchni, wokół, której zbudowaliśmy tematykę projektu.  

W związku z pandemią koronawirusa, niemożliwe było codzienne odbywanie zajęć w Szkole przyjmującej. Mimo to udało się zrealizować w pełni zakres projektu. W codziennej komunikacji w międzynarodowych zespołach polsko-greckich, które zostały utworzone pierwszego roboczego dnia mobilności, korzystaliśmy ze znanych uczniom komunikatorów, aplikacji do wideokonferencji. W ciągu pierwszych dni po przyjeździe uczniowie ZSRCKU oraz greckiej placówki przyjmującej – Platon School w Katerini, mieli również okazję poznać się podczas zajęć terenowych. Spotkanie odbyło się na terenie lokalnej winnicy, gdzie grupa zobaczyła, jak wyglądają winorośle przygotowane do zbiorów, poznała też proces wytwarzania wina, bardzo ważnego produktu eksportowego Grecji i jednego z podstawowych punktów greckiej kuchni. Pierwszym kontaktom i przełamaniu lodów sprzyjała realizacja zadań w międzynarodowych grupach. Młodzież przygotowała też wspólnie z kolegami i koleżankami z Grecji najbardziej rozpoznawane w Polsce danie, czyli sałatkę grecką z użyciem najlepszej jakości, świeżych składników kupionych na lokalnym targuDzięki temu codzienna praca między młodzieżą przebiegała znacznie sprawniej i w przyjacielskiej atmosferze, kiedy uczniowie łączyli się ze sobą za pomocą komunikatorów video, czatów oraz e-maili, wymienili również zaproszenia na portalach społecznościowych. 

Zajęcia stacjonarne odbywane były w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych. Czego mogliśmy się dowiedzieć? Program poświęcony był zwłaszcza budowaniu stron www – blogów. Jak planować treści na stronie? Jakie narzędzia wykorzystuje się przy budowie serwisów internetowych? Jak projektować zakładki, a także opracowywać materiały wizualne? Jak pisać na potrzeby internetu, a także jak mierzyć skuteczność swoich działań? Czym są słowa kluczowe i z pomocą jakich narzędzi można je wyszukać? To tylko niektóre kwestie, które poznały nasze uczennice, a wszystkie nowe informacje i narzędzia miały one okazję na bieżąco wykorzystywać podczas prac nad blogiem – stroną internetową! Efekty pracy uczniów – w pełni wypełnioną, profesjonalną stronę w językach angielskim, greckim i polskim, można zobaczyć pod adresem http://regional-delicacies.pl/. Jest ona zgodna z aktualnymi trendami i wymogami, tak by była atrakcyjna dla użytkowników i przyciągała szerokie grono czytelników. Poziom wykonania oraz treści został oceniony bardzo wysoko, a sposób, w jaki młodzież uczestnicząca w projekcie zdecydowała się ująć temat, zasługuje na szczególną uwagę. Od najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni greckiej i polskiej, przez przepisy, analizę wpływu kulinariów na styl życia oraz rozwój turystyki, po ujęcie porównawcze najważniejszych elementów gastronomii – blog stworzony przez uczniów to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji! Uczniowie odbywali wszystkie zajęcia po angielsku, a współpraca w międzynarodowych zespołach zadaniowych umożliwiła osiągnięcie maksimum celów projektu. Ze względu na cyfrową formę rezultatów prac do ich przygotowania młodzież korzystała z pracowni komputerowej, w której przygotowywała teksty, tłumaczenia, wyszukiwała treści w sieci.

Zajęcia merytoryczne uzupełnione były również o zajęcia terenowe, podczas których uczennice odwiedzały m.in.: lokalny targ w miejscowości Leptokaria, tradycyjny zakład, w którym wytwarza się fetę, czy tłocznię oliwy, greckie restaurację i tawerny. Zwiedzaniu towarzyszyły krótkie wykłady, dzięki którym uczestnicy znacznie lepiej poznali grecką tradycję kulinarną. Ale czym byłaby nauka bez praktyki? Uczennice miały okazję także spróbować swoich sił w przygotowywaniu greckich potraw, w tym we współpracy z młodzieżą z Grecji! Oprócz tego uczestnicy projektu wzięli udział w programie kulturalnym: oprócz wspomnianych już miejsc odwiedzili także m.in. Litochoro, Park Narodowy Olimpu ze słynną Łaźnią Zeusa, miasta Katerini oraz Platamonas, a także wzięli udział w rejsie po Morzu Egejskim. Ten uczestnicy mobilności wspominają szczególnie dobrze! Grupa wyruszyła z półwyspu Pelion w kierunku wyspy Trikeri, na której zwiedziła klasztor. Kolejnym przystankiem podczas rejsu była orzeźwiająca kąpiel! Śmiałkowie mogli skakać do lazurowej wody ze statku. W drodze powrotnej mieliśmy okazje obserwować skaczące delfiny – niesamowity widok! A wszystko to dopełnione było nauką tradycyjnego greckiego tańca oraz piosenek. Żadna nasza aktywność nie mogła ominąć tematu kulinarnego – i w tym przypadku uczennice miały okazję spróbować uwielbianej przez Greków potrawy – souvlaki – mięsa pieczonego na ruszcie. Niezapomnianym wyjazdem była również podróż do Zespołu klasztorów w Meteorach zbudowanych na skałach. Intensywny program mobilności pozwolił zgromadzić niezapomniane wrażenia – a także dowiedzieć się wielu cennych rzeczy na temat Grecji, jej tradycji, historii i kultury!  

Punktem kulminacyjnym mobilności było podsumowanie uzyskanych rezultatów, które odbyło się na terenie Platon School. Była to kolejna okazja do tego, by przekonać się, jak na co dzień wygląda organizacja nauki w greckiej szkole. Uczestnicy projektu zaprezentowali współtworzony blog oraz podsumowali prace. Polska grupa przygotowała wyjątkową niespodziankę – poczęstunek, podczas którego nasi greccy koledzy oraz kadra instytucji przyjmującej poznali najbardziej rozpoznawalne polskie dania. Zaserwowano m.in. pierogi z kapustą i grzybami, bigos, smalec z ogórkiem kiszonym oraz szarlotkę. Kuchnia polska bardzo przypadła do gustu naszym gospodarzom. Spotkanie zakończyło się wydaniem dyplomów uczestnictwa w projekcie.  

Dwa tygodnie w Grecji były pięknym czasem, rozwijającym w wielu aspektach. Nowa wiedza i umiejętności, rozwój kompetencji, nowe kontakty, poznanie zagranicznego kraju – wpływ projektu na jego uczestników opisać można w samych superlatywach! Mimo ambitnych celów, dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu uczniów, wsparciu naszych nauczycieli oraz kadry Szkoły Partnerskiej udało się wytworzyć wartościowe rezultaty materialne. Przygotowane blogi wyglądają profesjonalnie, są wielojęzyczne i poprawne merytorycznie. Wszyscy uczniowie biorący udział w mobilności potwierdzili, że uczestnictwo w projekcie wpłynęło pozytywnie na poziom ich kompetencji kluczowych, co jest zbieżne z obserwacjami i analizami prowadzonymi przez kadrę Szkoły.  W ramach projektu prowadzone będą jeszcze działania związane z ewaluacją i przygotowaniem raportu końcowego. W najbliższym czasie będziemy kontynuować również działania promocyjne i upowszechniające rezultaty. Już wkrótce na stronie opublikowane zostaną szczegółowe informacje na ten temat.  

Artykuł z lokalnej prasy 

Tradycje kulinarne regionów zaprezentowane w nowoczesnej formie