Wielkanoc w Grecji

Grecy obchodzą Wielkanoc na swój własny, wyjątkowy sposób. Święta zaczynają już w Sobotę Łazarza, która poprzedza Niedzielę Palmową. I to nie jedyna różnica! Zastanawialiście się może, jakie posiłki spożywają Grecy w Wielkanoc?

Palmy
Jajka,pisanki
Ryba,cytryna,owoce morza
Przed świętami, w okresie Wielkiego Tygodnia, obowiązuje ścisły post. Religijni Grecy jedzą w tym czasie zazwyczaj chałwę, owoce morza, takie jak kalmary, ośmiornice lub taramasalatę – dip
z mleczka dorsza. Co ciekawe, w Wielką Środę święci się oliwę lub oregano, ponieważ mieszkańcy Grecji wierzą, że mają one życiodajną moc.
Typową wielkanocną zupą jest magirica, którą gotuje się
z baranich lub kozich podrobów z dodatkiem cytryny, kopru i cebuli . Podawany jest też świąteczny, słodki chleb zwany tsoureki, który w smaku przypomina znaną nam chałkę.
Chleb, oliwki
Ośmiornica

Nietypowym widokiem na ulicach Grecji są panowie, którzy sprzedają lub częstują kawałkami baraniny. Upieczony na rożnie baran to jedna z tradycyjnych potraw wielkanocnych. 

Niektóre rodziny w Niedziele Wielkanocną urządzają palenisko obok swoich domów.
I tam przyrządzają kokoreci – wątrobę baranią doprawioną przyprawami i upieczoną w jelitach. Jest to prawdziwy przysmak dla Greków, ale jedzony tylko w czasie Świąt Wielkanocnych.
Wątróbka
Wołowina

Głównym daniem w Niedziele Wielkanocną jest duża porcja baraniny lub kozy z dodatkiem pieczonych w ziołach ziemniaków oraz ogromne ilości sałaty. 

Wcześniej podawane są przystawki, takie jak: ośmiornice, choriatiki, najróżniejsze rodzaje oliwek i ser feta pokrojony w duże kawałki, polany oliwą. Do tego mnóstwo białego lub czerwonego wina własnej produkcji, które można kupić prawie w każdym warzywniaku za około 2 euro za butelkę.

Wino

Wielkanoc w Polsce

Jajka

Wielkanoc to chrześcijańskie święto, które jest mocno powiązane z tradycjami kulinarnymi. Czy wiesz, dlaczego jemy różne specyficzne potrawy właśnie w tym czasie? Przekonaj się, jakie jest ich znaczenie.

 Święconka

W Wielką Sobotę tradycyjnie koszyczek z pokarmem zabierany jest do kościoła, aby poświęcił go kapłan. Do koszyczka wkłada się: pisanki, kawałek kiełbasy, pieczywo, pieprz, sól, baranka, ozdoby. Jedzenie ze święconki powinno być przechowywane do niedzieli
i spożywane podczas śniadania wielkanocnego.

Święconka
Jajka
Jajka

Według The Catholic Encyclopedia we wczesnym chrześcijaństwie jajka były jednym
z zakazanych artykułów spożywczych podczas Wielkiego Postu. Jajka faszerowane to kolejne wielkanocne danie często goszczące na polskich stołach

Żurek to zupa na zakwasie z mąki żytniej. Na Wielkanoc podaje się go zazwyczaj z gotowaną białą kiełbasą i połówkami ugotowanego jajka. Zamiast żurku niekiedy podaje się barszcz biały

Żur
Bułki z krzyżem

Bułeczki na gorąco

Charakterystyczne bułeczki z krzyżem na środku są symbolem ukrzyżowania Chrystusa. Tradycyjnie spożywało się je w Wielki Piątek, ponieważ były zrobione z prostej mieszanki mąki i wody.

Szynka

W Polsce szynka jest znacznie bardziej popularna niż jagnięcina. Słoiki stały przez całą zimę i zwykle pierwsza szynka była gotowa do spożycia tuż przed Wielkanocą.

Szynka, ham
Mazurek
Mazurek Kolejną słodką gratką polskiego, tradycyjnego deseru na Wielkanoc jest ciasto mazurek. To płaskie, kruche ciasto jest stosunkowo łatwe do wykonania i bardzo smaczne.

Makowiec
Makowiec to ciasto zarówno kojarzące się z Bożym Narodzeniem, jak i Wielkanocną. Jego głównym składnikiem jest oczywiście masa makowa, przekładana z ciastem w formie rulonu. Makowiec jest sypki, ale wilgotny; często pokryty lukrem i udekorowany skórką pomarańczową.

Makowiec
Babka wielkanocna

Babka wielkanocna
Babka wielkanocna to tradycyjnie główny „gwóźdź programu” wśród słodyczy wielkanocnych. Polana lukrem, posypana rodznkami i skórką cytrynową jest prawdziwym zakończeniem Wielkiego Postu.

Pomimo wielkiego przywiązania do tradycji i przestrzegania wymagań okresu postu i Wielkiej Nocy, niektóre sposoby na czas wielkanocny mogą nas zaskoczyć. Wielkanoc jest świętem z wielką i bogatą historią. Przez wieki zwyczaje zmieniały się i traciły swój pierwotny charakter. W wielu krajach Wielkanoc to po prostu czas wypoczynku i odetchnięci od codziennych spraw. Starajmy się jednak, choć na chwilę przypomnieć czego dotyczą i jaki mają wymiar duchowy.