Polska kuchnia należy do jednych z najbardziej lubianych na świecie. W czołówce rankingu „Taste Atlas” od lat króluje jednak kuchnia śródziemnomorska. W rankingu Taste Atlas polska kuchnia znalazła się w na 14. pozycji, przed niemiecką, chorwacką czy argentyńską.
W kuchni polskiej widać wpływy różnych regionów i grup etnicznych, od żydowskich, włoskich, niemieckich i francuskich po rosyjskie, a nawet mongolskie i tureckie. Podstawą kuchni naszych przodków były węglowodany – warzywa korzeniowe i strączki. Do tego zjadano trochę mięs, takich jak dziczyzna, wieprzowina, drób oraz ryb, przede wszystkim słodkowodnych. Ponadto kuchnia polska to domowe wyroby z mleka i przetwory owocowo-warzywne.
Najpopularniejsze polskie potrawy to m.in.: pierogi, kasza, kluski, gołąbki, kotlet schabowy, kotlet mielony, bigos, galareta mięsna, golonka, zupy (żurek, kapuśniak, krupnik, barszcz czerwony, rosół, zupa pomidorowa, zupa ogórkowa, zupa grzybowa, zupa grochowa, chłodnik), potrawy z kapusty i ziemniaków, pieczywo (chleb żytni, pszenny), ciasta, ser biały, jak i wszelkiego rodzaju mięsa (głównie wieprzowina, drób i wołowina) rozmaicie przygotowane, oraz w mniejszym stopniu ryby morskie i słodkowodne. Specyficznym polskim deserem są faworki, popularne są też inne wypieki, w tym babka, makowiec, sernik, pierniki czy pączki.
Kotlet schabowy
Pierogi
Flaki
Popularnym napojem jest herbata pita często z dodatkiem plasterka cytryny i słodzona cukrem. Herbata przybyła do Polski z Anglii wkrótce po jej pojawieniu się w Europie Zachodniej (dzięki kupcom holenderskich).
Typowe dla polskiej kuchni smaki to:
All rights reserved
„Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie osobistymi stanowiskami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej lub podmiotu przyznającego wsparcie. Unia Europejska oraz podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.
“The project is financed by the European Union. The opinions and views expressed are solely the personal views of the authors and do not necessarily reflect the position of the European Union or the entity granting support. The European Union and the grantor are not responsible for them.”