Polska kuchnia należy do jednych z najbardziej lubianych na świecie. W czołówce rankingu „Taste Atlas” od lat króluje jednak kuchnia śródziemnomorska. W rankingu Taste Atlas polska kuchnia znalazła się w na 14. pozycji, przed niemiecką, chorwacką czy argentyńską.

W kuchni polskiej widać wpływy różnych regionów i grup etnicznych, od żydowskich, włoskich, niemieckich i francuskich po rosyjskie, a nawet mongolskie i tureckie. Podstawą kuchni naszych przodków były węglowodany – warzywa korzeniowe i strączki. Do tego zjadano trochę mięs, takich jak dziczyzna, wieprzowina, drób oraz ryb, przede wszystkim słodkowodnych. Ponadto kuchnia polska to domowe wyroby z mleka i przetwory owocowo-warzywne.

Najpopularniejsze polskie potrawy to m.in.: pierogi, kasza, kluski, gołąbki, kotlet schabowy, kotlet mielony, bigos, galareta mięsna, golonka, zupy (żurek, kapuśniak, krupnik, barszcz czerwony, rosół, zupa pomidorowa, zupa ogórkowa, zupa grzybowa, zupa grochowa, chłodnik), potrawy z kapusty i ziemniaków, pieczywo (chleb żytni, pszenny), ciasta, ser biały, jak i wszelkiego rodzaju mięsa (głównie wieprzowina, drób i wołowina) rozmaicie przygotowane, oraz w mniejszym stopniu ryby morskie i słodkowodne. Specyficznym polskim deserem są faworki, popularne są też inne wypieki, w tym babka, makowiec, sernik, pierniki czy pączki.

Przykładowe potrawy z polskiej kuchni

Kotlet schabowy

Pierogi 

Flaki

Popularnym napojem jest herbata pita często z dodatkiem plasterka cytryny i słodzona cukrem. Herbata przybyła do Polski z Anglii wkrótce po jej pojawieniu się w Europie Zachodniej (dzięki kupcom holenderskich).

Typowe dla polskiej kuchni smaki to:

  • słony
  • solony
  • słodki
  • lekko fermentowany lub kiszony – np. ogórki, kapusta, zsiadłe mleko, kwas chlebowy
  • umiarkowanie ostry – typowy chrzan, nowsza musztarda, szczypiorek, cebula, czosnek i zamorski pieprz
  • korzenny
  • ziołowy – typowe dla polskiej kuchni przyprawy: jałowiec, chmiel, gorczyca, lubczyk, macierzanka, czarnuszka, zamorska gałka muszkatołowa, anyż, kminek
  • kwaskowaty – kwaśna śmietana, kapusta i ogórki kiszone
  • kwaśno-słodki – uzyskiwany typowo za pomocą jabłek, żurawin i innych owoców dodawanych do potraw

Jeżeli zainteresował Cię temat polskiej kuchni to więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Więcej języków tutaj