Meteory

Meteory to są wysokie (sięgające ponad 540 m n.p.m) skały z piaskowca. Na ich szczytach zbudowano monastery czyli greckie klasztory. Dziś z 24, w dobrym stanie pozostało tylko 6. To jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które można zobaczyć w Grecji.

Czym są?

Meteora (“skały zawieszone w powietrzu”) – jest to największa na świecie formacja skalna. Niektóre skały mają 500 m wysokości. Pierwsi w tych rejonach osiedlali się mnisi, gdzie w ciszy i spokoju mogli oddawać się praktyką medytacji. Nazwa obiektu wywodzi się z greckiego słowa „meteoros”, które oznacza „wzniesiony w górę”, „będący wysoko w powietrzu”. Nazewnictwo idealnie oddaje wygląd skał, które z daleka wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu.

Jak powstały?

Według zapisów z historii uważa się że Meteory powstały w wyniku różnorodnych ruchów Ziemi. Do jeziora Tesalskiego wpływało wiele innych rzek, które naniosły osady i kamienie. Po cofnięciu się wód, w monolicie utwardzonym z osadów jakie przez tysiące lat wznosiło jezioro powstały liczne pęknięcia i rysy. Następnie skały zaczęły się rozwarstwiać. Dużo dały również procesy erozji i w ten sposób powstały Meteory.

Klasztory Meteora – historia

Pierwsze prawosławne klasztory zaczęto budować w XIV wieku, choć już wcześniej pustelnicy wybierali jaskinie w Meteorach, jako miejsce swojej egzystencji. Jedyną drogą na górę były specjalne zawieszone na linach sieci i kosze transportujące ludzi, materiały i żywność. Zakonnicy zamieszkujący klasztory okres świetności przeżywali w XVI wieku, kiedy na tronie zasiadał osmański sułtan Sulejman Wspaniały. Klasztory były doskonałym schronieniem podczas inwazji serbskiej na państwo bizantyjskie. Pierwsze problemy we wspólnotach zakonników zaczęły pojawiać się w XVII w. Były one wynikiem kłótni, do których dochodziło pomiędzy opatami walczącymi o wpływy i władzę. Niszczeć zaczęły także niezbyt solidne konstrukcje klasztorów – surowce potrzebne na naprawy trudno było na bieżąco dostarczać na szczyty. Ostatecznie rząd Grecji przejął od zakonników wszystkie podlegające im tereny.