Grecja

Grecja to kraj mitologicznych bogów i herosów, a zarazem kolebka cywilizacji i kultury europejskiej.To miejsce, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Warto jednak mieć na uwadze, że ten kraj mocno uzależnia – kto choć raz je odwiedził, z pewnością zechce tu wrócić.

Flora

 

Północna Grecja pokryta jest lasami, które porastają góry Pindos i Masyw Olimpu. Są to lasy sosnowe, bukowe, jodłowe, a w dolinach liściaste z przewagą kasztanów jadalnych, jesiony i olchy. Częstym widokiem są plantacje drzew oliwnych i owoców cytrusowych. Ze względu na rozciągłość geograficzną i wysoką temperaturę, rośliny rozpoczynają kwitnienie na południu już w styczniu, a jesienne krokusy i fiołki zrzucają pąki dopiero w grudniu. Jeśli podróżowało by się z południa na północ cały rok, Grecja wydawałaby się krajem wiecznie kwitnącym w kilku odsłonach: raz orchidea, morskie żonkile i zawilce, później wrzos, lawenda, krokusy i pachnący tymianek.

Zioła

 

Grecja znana jest z wielu aromatycznych przypraw.Zioła greckie charakteryzują się pięknym, pochodzącym z natury aromatem. Są też niezwykle zdrowe. Dzieje się tak dzięki greckiemu klimatowi i słońcu, które wzbogacają produkty o cenne pierwiastki i witaminy. Działają pozytywnie na stany zapalne, układ pokarmowy, krążeniowy, odpornościowy oraz na regulowanie poziomu cholesterolu.

Najczęściej używane jest oregano, które wieńczy każdą grecką potrawę, a samo ziele dziko porasta duże obszary Grecji południowej. Kolejnym często stosowanym w kuchni jest tymianek oraz kumin, który przywędrował do kuchni greckiej za czasów panowania Ottomanów. Wraz z nimi pojawił się również cynamon, który Grecy używają głównie do doprawiania mięs i dań jednogarnkowych oraz w deserach.Wśród innych ziół swoją wysoką pozycję ugruntowały pietruszka i bazylia, obok koper, anyż i rozmaryn.
Absolutną królową greckich dodatków jest cytryna. Pojawia się wszędzie, nawet w daniach, które z tym cytrusem wcale się nie kojarzą, na przykład w zupach. Jej możliwości zdają się być nieograniczone. Cytrynowej intensywności greckie potrawy zawdzięczają specyficzny smak, lekką pikantność i wyrazistość.Zapomnieć nie można też absolutnie o czosnku, bez którego nie obejdzie się żaden grecki przysmak, by wspomnieć tylko sos jogurtowo-czosnkowy zwany pod nazwą tzatziki, będący obowiązkowym elementem przystawkowej uczty.