Najwyższym szczytem jest Mitikas, który wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Innymi szczytami są: Skolio (2911 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się nad Zatoką Termajską między dolinami rzek Pinios i Aliakmon. Na zachodzie kończy się pionowymi ścianami o wysokości nawet do 500 metrów. Z północnych urwisk najwyższa jest ściana Skolio, która ma 400 metrów. Deniwelacja między centrum Litochoro, a głównym szczytem Olimpu mierzy 2620 metrów.

Z czego zbudowany jest Olimp?

Pierwsze wejście na szczyt.

Masyw Olimpu zbudowany jest z dolnojurajskich skał osadowych powstałych w płytkim morzu epikontynentalnym. W epoce lodowcowej, około milion lat temu, masyw Olimpu był pokryty lodem, czego pozostałością są cyrki lodowcowe. Zbocza gór porośnięte są taką roślinnością jak: lasy iglaste, liściaste oraz makia. W wyższych partiach lasy przechodzą w zielone łąki. Olimp jest również ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.

Pierwszym znanym człowiekiem, który dotarł w pobliże wierzchołka Olimpu, był w 1669 r. sułtan Imperium Osmańskiego Mehmed IV. Pierwszego wejścia na najwyższy szczyt masywu, Mitikas, dokonali 2 sierpnia 1913 r. Szwajcarzy, historyk sztuki Daniel Baud-Bovy i wybitny fotograf Frédéric Boissonas, w towarzystwie Greka Christosa Kakalosa. W dniu 19 sierpnia 1964 r. na Mitikas oraz położony nieco dalej Hagios Antonios (2815 m n.p.m.) weszli (prawdopodobnie jako pierwsi Polacy) Zbigniew Korosadowicz z żoną Olgą. W wyniku upadku podczas wspinaczki na Olimp w 1971 zmarł polski profesor botaniki Bogumił Pawłowski.

Olimp mistyczne królestwo bogów greckich.

Zauważyli to już starożytni Grecy, umieszczając na niedostępnych szczytach siedziby swoich najważniejszych bogów, między innymi Demeter – boginię płodności ziemi, urodzaju, dzięki której według mitologii, powstały cztery pory roku. Mimo upływu lat jego tajemniczość nie przeminęła, a zjawiska atmosferyczne pozwalają odczuć ducha czasów antycznych. Szczyt Olimpu, doskonale widoczny rano, wieczorem ukrywa się za mgłą, która jest wynikiem cyrkulacji powietrza. Specyficznym zjawiskiem, które pozostawia niezatarte wrażenie, jest burza nad Olimpem, kiedy to niebieskie i złote pioruny, uderzając o szczyt, tworzą niezapomniane widowisko.

Warunki klimatyczne na górze.

Sprzyjające warunki klimatyczne oraz brak swobodnego dostępu sprawiły, że masyw Olimpu stał się niezwykle bujnym ekosystemem. Bogactwo flory jest doprawdy imponujące. Blisko 1700 gatunków roślin – ziół, mchów, krzewów i drzew, z czego większość nie występuje w innych rejonach Grecji, toteż Olimp stał się obiektem zainteresowania naukowców z całego świata, wchodząc na listę największych skarbów ludzkości.

A tutaj znajduje się mapa Góry Olimp: