Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Jednostka powstała jako oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 r. Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Od 1 kwietnia 2016 r. jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa, przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.
Wielu niezapomnianych wrażeń dostarcza 18-kilometrowa trasa wiodąca z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca. Niespełna kilometr od stacji początkowej kolei znajduje się najcenniejszy zabytek miasta – ruiny zamku książąt mazowieckich. Wzniesiony na wysokim wzgórzu nad Bzurą, zrewitalizowany w 2013 r. obiekt, pochodzi ze średniowiecza oraz XVII w. W Sochaczewie warto również odwiedzić Muzeum ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą posiadające unikalne pamiątki związane z największą bitwą Kampanii Wrześniowej.
Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Ten kompleks, jako jeden z rezerwatów biosfery UNESCO, przyciąga niezapomnianym kontrastem wydm i mokradeł, porośniętych lasem sosnowym. Na koniec wycieczki na pasażerów w Tułowicach nad rzeką Łasicą czeka piknik z grillem i ogniskiem.
Chodząc na zewnątrz możemy oglądać przeróżne wagony i lokomotywy, a ich ilość jest naprawdę imponująca – obecnie znajduje się tutaj ponad 160 jednostek taboru wąskotorowego, a za ogrodzeniem można podejrzeć kilkadziesiąt kolejnych. Możemy tutaj oglądać parowozy, wagony, drezyny ale i nietypowe pojazdy jak na przykład Warszawę na torach! Niektóre ze znajdujących się tutaj eksponatów są udostępnione dla zwiedzających i można do nich wsiadać. Nazwana przez nas roboczo część wewnętrzna to trzy pomieszczenia, w których znajdują się wystawy tematyczne.
Muzeum Kolei Wąskotorowej to ciekawy pomysł na spędzenie czasu dla rodzin z dziećmi lub osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o sochaczewskiej wąskotorówce. Cały teren jest bardzo zadbany, eksponaty są dobrze zachowane i zadbane.