Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Mieści się w klasycystycznym budynku ratuszu w Sochaczewie z lat 30. XIXw. Podczas kampanii wrześniowej 1939 w ratuszu mieścił się punkt dowodzenia obrona miasta. W budynku ratusza siedziba muzeum znajduje się od 1977r. Prezentuje eksponaty z czasów II Wojny Światowej m.in: broń strzeleca, sprzęt, dokumenty, zdjęcia, umundurowanie i oporządzenie żołnierzy Wojska Polskiego

Wystawy stałe

Pole Bitwy 1939-1945

Główna część ekspozycji broń strzelecka, sprzęt, oporządzenie, umundurowanie, zdjęcia i dokumenty żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą w 1939 roku.

,,Nad Bzurą bez zmian"

“Nad Bzurą bez zmian”, to jedyna w Polsce wystawa stała, o walkach pozycyjnych I wojny światowej na Mazowszu. Przenieś się w czasie i prześledź dramatyczne wydarzenia z frontu.

,,Z dziejów Sochaczewa"

Trzy sale na parterze budynku poświęcone są dziejom naszego miasta. Znajdują się tam zabytki archeologiczne, wydobyte podczas prac wykopaliskowych na terenie Sochaczewa i okolic.

,,Przeszłość w ziemi ukryta"

Wystawa archeologiczna ukazuje eksponaty związane z pradziejami i średniowieczem Ziemi Sochaczewskiej.

Muzealny skansen sprzętu bojowego

Na dziedzińcu Muzeum prezentujemy ekspozycję plenerową sprzętu bojowego Wojska Polskiego.

Czołg T24/80                                 Artyleria 1897kal. 75mm                Artylerie z okresu II WŚ.              Samolot MiG-21 w wersji R            Mały pojazd pancerny