Najbardziej znanym i charakterystycznym zabytkiem Platamonas są ruiny średniowiecznego zamku. Został on wybudowany na wzgórzu, niedaleko Olimpu i jest dobrze widoczny z miasta. Podczas pobytu w Platamonas ruiny rzucają się w oczy i wzbudzają zainteresowanie.

Historia 

Zamek został wybudowany w XI w. przez krzyżowców. Jego budowa trwała ponad 20 lat. Służył do ochrony szlaku handlowego w Bizancjum i szlaku morskiego łączącego Macedonię i Tesalię. W 1470 r. zamek został zdobyty przez Wenecjan, a w 1556 r. przez Turków. Był przez nich przebudowywany. Na początku XX w. zamek został opuszczony.

Podczas przeprowadzanych ostatnio prac archeologicznych znaleziono pozostałości po dawnym mieście. Odkryto, że w starożytności na terenie zamku istniała osada o nazwie Heraklion.

 

Teraz

Obecnie ruiny zamku są otwarte do zwiedzania dla turystów. Z zamku pozostały ruiny wieży i murów obronnych. Z góry możemy podziwiać piękne widoki na panoramę miasta, morze i góry. Na terenie zamku można zobaczyć żółwie. W sezonie letnim odbywają się tam różne imprezy oraz wydarzenia kulturalne. Jednym z nich jest odbywający się w sierpniu Festiwal Olimpu.